Astronomy Department Jobs and Committees

Committee List for 2013-2014 [pdf] [revised 7/31/13]

Dept Jobs · UT Jobs · Dept Committees · Obs Committees · Dept/Obs Committees

A. Astronomy Department Jobs

Astronomy Department Chairman

Dan Jaffe

Astronomy Department Associate Chairman

Karl Gebhardt

Computing

Anita Cochran

Colloquium

Adam Kraus

Graduate Advisor

Volker Bromm (to 1/1/14) Chris Sneden (From 1/1/14)

Assistant Graduate Advisor

Chris Sneden (to 1/1/14) Volker Bromm (From 1/1/14)

GSC Chair

Shardha Jogee

First Year Graduate Seminar Leader

Harriet Dinerstein

Undergraduate Advisor

Milos Milosavljevic

Assistant Undergraduate Advisor

Keely Finkelstein

UGSCom Chair

Craig Wheeler

Visiting Distinguished Professorships

John Lacy

Minority Liaison

Derek Wills

Course Scheduling & TA Supervisor

Karl Gebhardt

Colloquium Lunch Hosts

Kyle Kaplan and Yi-Kuan Chiang

Postdoc Representative

TBD

Graduate Student Representative

Kevin Gullikson

Dept Jobs · UT Jobs · Dept Committees · Obs Committees · Dept/Obs Committees

B. College or University Jobs

Faculty Council

Paul Shapiro

Promotion and Tenure Committee

John Kormendy

Course and Curriculum, Accreditation

Derek Wills

CNS Teaching Award Nomination Committee, Study Abroad, Undergraduate Honors

Don Winget

Dean's Scholars Steering Committee

John Scalo

UTeach

Pawan Kumar

FRA/SRA

Paul Shapiro

Dept Jobs · UT Jobs · Dept Committees · Obs Committees · Dept/Obs Committees

C. Astronomy Department Committees

Evaluations Committee (Also Institutional Assessment for Research):

Neal Evans*

Karl Gebhardt*

John Kormendy

Pawan Kumar

Harriet Dinerstein*

*serving second and last year of term

Cox Committee:

Rob Robinson, Chair

Steven Finkelstein

TBD (Postdoc Rep)

Kevin Gullikson (Grad Rep)

Graduate Studies Executive Committee:

Shardha Jogee (GSC Chair & Academic Accommodation Contact)

Volker Bromm (Graduate Student Advisor)

Chris Sneden (Assistant Advisor)

Neal Evans

Dan Jaffe (ex officio)

Karl Gebhardt (ex officio, Associate Chair)

GSC: Tenured and Tenure Track Faculty + Resesarch Professors

Graduate Admissions Committee:

John Lacy, Chair

Steve Finkelstein (Recruiter)

Adam Kraus (Recruiter)

John Scalo

Bill Cochran

Rachel Walker (Grad. Coordinator)

Kevin Gullikson (Grad. Rep)

Volker Bromm (ex officio)

Undergraduate Studies Executive Committee:

Craig Wheeler, Undergraduate Studies Chair

Milos Milosavljevic, Undergraduate Advisor

Derek Wills

Keely Finkelstein (Assistant Advisor)

Dan Jaffe (ex officio)

Undergraduate Studies Committee: Faculty + Keely Finkelstein

Teaching Peer Review/Awards Committee:

Neal Evans, Chair

Chris Sneden

Don Winget

Dept Jobs · UT Jobs · Dept Committees · Obs Committees · Dept/Obs Committees

D. Observatory Committees

McDonald TAC: (To be updated for 2013-14)

Rob Robinson*

Chris Sneden*

Steve Odewahn

Don Winget

Harriet Dinerstein

Casey Papovich

*Rotating off committee

Dept Jobs · UT Jobs · Dept Committees · Obs Committees · Dept/Obs Committees

E. Joint Department/Observatory Committees

Office Space Committee:

Dan Jaffe, Chair

Rob Robinson

Anita Cochran

Kelly Quinney

Gordon Orris

Dotty Frasch

Gordon Wesley

Rodolfo Santana (Grad Rep)

Library Committee:

John Kormendy, Chair

Bill Cochran

Student (TBD)

John Caldwell

Molly White

Computing Advisory Committee:

Anita Cochran, Chair

Milos Milosavljevic (Faculty)

Mike Endl (Research Scientist)

Marshall Johnson (Graduate Student)

Dan Jaffe (ex officio)

Steve Odewahn (Mt. Locke)

Postdoc Rep. (TBD)

Postdoc Advisory Committee:

Gary Hill (Chair)

Craig Wheeler

Anita Cochran

Joel Green

Procedures

Department Bylaws - pdf